دانلود ۳۹ فونت فارسی شورای عالی اطلاع‌رسانی(سری IR)

42

دانلود رایگان 39 فونت فارسی (سری IR) از وبسایت هنرمرد

به نقل از :دبیر خانه شورای عالی اطلاع رسانی

۳۹ فونت متنی و گرافیکی فارسی پس از اصلاح و استانداردسازی، برای استفاده علاقه‌مندان در وب‌گاه scict.ir ارائه شد. به گزارش واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، فونت‌های فارسی اغلب در انطباق با استانداردهای ملی و بین‌المللی و همچنین از نظر قواعد زیباشناختی، کاستی‌های بسیاری دارند. از این رو کارگروه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، اصلاح و استاندارسازی ۳۹ خانواده فونت فارسی را در دستور کار خود قرار داد. از مهم‌ترین ویژگی‌ فونت‌های اصلاح شده می‌توان به تنظیم درهم‌رفتگی (kerning)حروف و کاهش تقریبا ۱۰ درصدی طول متن در برخی فونت‌ها اشاره کرد که در کنار افزایش زیبایی متن، کاهش حجم صفحات یک کتاب، کاهش مصرف کاغذ و هزینه را موجب می‌شود. پشتیبانی از نیازهای خاص زبان‌های هم‌خانواده فارسی مانند عربی، پشتو، اردو و کردی نیز از دیگر ویژگی‌ فونت‌های اصلاح شده محسوب می‌شود که با چنین رویکردی شاهد حفظ و افزایش نفوذ فرهنگی در کشورهایی که از این زبان‌ها استفاده می‌کنند، خواهیم بود. تصحیح محل اعراب، امکان درج فونت در فایل‌های PDF، مطابقت با آخرین نسخه استاندارد یونی‌کد، استاندارد ملی ۶۲۱۹، استاندارد‌ Adobe Glyph Naming نیز در فونت‌های یاد شده انجام شده است. همچنین مناسب سازی حالت نرمال ۱۰ فونت از این مجموعه مانند لوتوس، بدر و نازنین برای استفاده در وب در اندازه ۵ Pt انجام شده است. گفتنی است در این مجموعه سعی شده است برای برخی از فونت‌های پرکاربرد مانند لوتوس اگر غیر از حالت نرمال حالت‌های ایتالیک و بولد نیز وجود دارد ، استاندارسازی صورت گیرد، بنابراین این مجموعه بالغ بر ۵۹ حالت مختلف از ۳۹ فونت فارسی است.

اگر باورتان بر این است که :
فونت ِ استاندارد و بدون اشکال میتواند به بهترین شکل خود را به عنوان یکی از مهمترین عناصر یک پوستر(از هر نوع ، فرم و فرمتی) نشان دهد.
پیشنهاد میکنم از این فونتها استفاده کنید (چه در طراحی پروژه های گرافیک و چه در استفاده برای صفحات وب )و در برخی موارد خاص در پروژه های طراحی از فونتهای این مجموعه مثل فونت یکان بلد حتما استفاده کنید.شک نکنید با کمی سلیقه می توانید با تبدیل فونت به یک وکتور در فتوشاپ ، شکل زیبا و متفاوت و بی نظیرتری از آن را نشان دهید.گرچه در برخی از موارد من وقتی از این فونتها استفاده کردم اشکالهایی که در فونتهای سری B بوده را باز هم در این فونتها دیدم.اما در نهایت ، با توجه به اینکه زبان فارسی تا به حال هرگزدر سیستم عاملهای مختلف به درستی از نظر فونت و فرمتهای رایج فونت پشتیبانی نشده و بطور مثال شرکتهایی مثل مایکروسافت به دلایلی ، استاندارسازی فونت فارسی را در ویندوز انجام نداده اند ، داشتن اینچنین پکهایی که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد ، غنیمت است.
میتوانید این مجموعه را به صورت رایگان دانلود و از آن ها استفاده کنید.
در نظر داشته باشید پس از نصب و انتقال آنها به پوشه ی فونت ویندوز ، برای استفاده از این فونتها در قسمتی که می خواهید نام آنها را جستجو کنید باید بدنبال حروف IR باشید.مثال : IRYekan

اصلاح و استاندارسازی فونتهای فارسی تاریخ انتشار: ۱۵ دی ماه ۱۳۹۲ فهرست فونتهای این مجموعه به شرح زیر است: لوتوس-بدر-نازنین-میترا-تیتر-کامپست-رویا-ترافیک-یاقوت-زر-یکان-الهام-هما-امیر-نازلی-کودک-ارشیا-فرناز-فردوسی-زیتون-کامران-دست نویس-مریم-نرگس-انتظار-خراسان-آبان-ممتاز-پویا-دوات-سینا-تبسم-تهران-مشهد-مهر-نسخ-جدید-نماد-شیراز در این مجموعه سعی شده است موارد زیر رعایت گردد: مطابقت با آخرین نسخه استاندارد یونیکد، استاندارد ملی ۶۲۱۹، استاندارد Adobe Glyph Naming، وجود کلیه نویسه‌ها و گلیف‌های مشخص شده در این استانداردها تصحیح محل اعراب بر اساس استاندارد ۶۲۱۹ به‌علاوه الف مقصوره پائین و ترکیب اعراب‌ها برای تمام حروف تنظیم کرنینگ (درهم‌رفتگی حروف) برای همه حروف مناسب‌سازی صورت نرمال ۱۰ فونت اول فهرست فوق برای استفاده در وب برای سایز ۵ پونت کلیۀ حقوق این اثر متعلق به دبیرخانۀ شورای عالی اطلاع‌رسانی است. All Rights Reserved. I.R. Iran Supreme Council of Information and Communication Technology (SCICT)


لطفا درخواست ها و نظرات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال فرمایید.

نکاتِ قابلِ توجه زیر را یکبار مطالعه فرمایید:
پسوورد فایل های فشرده شده در سایت هنرمرد : men-art.ir
برای باز کردن فایلهای فشرده حتما از نرم افزار WinRAR ver.5 or Up استفاده کنید.

دانلود فایل با حجم 3 مگابایت

همچنین ببینید

دانلود فونت تزئینی فارسی و عربی مزرکش

دانلود فونت تزیینی فارسی و عربی مزرکش از وبسایت هنرمرد

دیدگاهتان را بنویسید